"Książko, przedstaw się! Odczarowujemy czytanie"
- 13.09.2022 17:50
- W ramach Programu będzie 6 zadań do realizacji. Każde z nich w inny sposób odkrywa przed uczniami obraz książek, jako fascynujących narzędzi, dzięki którym mogą wszystko, począwszy od podróżowania w najdalsze zakątki, aż po rozwijanie swoich talentów i zainteresowań. W każdym z zadań, nauczyciel prowadzący zaprezentuje uczniom inspirujący sposób na odczarowanie utrwalanego obrazu książek, które często w oczach dzieci są kojarzone z wielostronicowymi (czytaj: nudnymi) lekturami.
Jako cel nadrzędny przyjmuje się rozpalenie w uczniach fascynacji słowem pisanym. Ukazanie czytania, jako formy relaksu, terapii i rozrywki, a nie tylko nauki. Wzbogacenie ich spojrzenia na książki i przekonanie o wartościach, które ze sobą niosą. Program jest skierowany na motywowanie uczniów do czytania pozycji wykraczających również poza obowiązkowy kanon lektur, tak aby czytanie stawało się elementem ich codziennego życia, a nie tylko zadaniem domowym zleconym przez nauczyciela. - więcej
"Ciekawi świata - kulturowa podróż po globie"
- 13.09.2022 17:47
- Za cel nadrzędny przyjmuje się przybliżenie uczniom informacji o różnorodnych kulturach i tradycjach. Ukazanie świata, jako zbioru różnorodnych przekonań, sposobu zachowania i wierzeń, które w dobie globalizacji i powszechnego dostępu do nowoczesnych technologii, stykają się ze sobą, niejednokrotnie przeplatając się i tworząc nowe formy. Program jest skierowany na zwiększanie zainteresowania podróżami, motywowanie do nauki języków obcych oraz wzrost poziomu tolerancji dla tego co dotychczas było dla uczniów obce i nieznane. Realizacja poszczególnych zadań umożliwi uczniom szersze spojrzenie na aspekty związane z tradycją, kulturą i przynależnością. Przeprowadzona innowacja przyczyni się do zwiększenia pewności siebie uczniów, akceptacji swoich mocnych i słabych stron oraz dostrzegania każdego człowieka jako wyjątkowej jednostki zasługującej na szacunek.
- więcej
"Sensoryczna zabawa zmysły udoskonala"
- 13.09.2022 17:43
- "Sensoryczna zabawa zmysły udoskonala" jest to druga edycja naszych spotkań z Krainą Zmysłów. Zadania opieraja się na zabawie i pozwalają uczyć się świata w sposób kreatywny i ciekawy dla dzieci. Wielozmysłowość pozwala na pełniejsze zrozumienie omawianych tematów.
CELE PROGRAMU:
>upowszechnienie elementów metody integracji sensorycznej wśród dzieci i nauczycieli oraz rodziców;
>dostarczanie dzieciom zróżnicowanych bodźców sensorycznych wspierając ich rozwój pod kątem prawidłowej integracji sensorycznej;
>uzmysłowienie dzieciom czym są zmysły i jaką rolę pełnią w życiu każdego człowieka;
>rozwijanie kreatywności i chęci eksplorowania otoczenia poprzez różnorodne dostarczanie bodźców;
>kształtowanie i doskonalenie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji społecznych;
>doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, zespole, parze;
>wyciszenie negatywnych i wyzwalanie pozytywnych emocji; wspieranie rozwoju psychomotorycznego i ogólnej sprawność ruchowej dzieci;
>minimalizowanie negatywnych reakcji pojawiających się na różne bodźce sensoryczne poprzez odpowiednie aktywności wpływające na normalizację pracy poszczególnych zmysłów; - więcej
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa Sztuką"
- 13.09.2022 17:35
- Projekt bazuje na założeniach Friedricha Froebla. Jak mawiał sam Froebel "Naśladujcie myśl, nie zaś formę". Jedynym z podstawowych założeń pedagogiki freblowskiej jest zabawa, a jak dodamy do tego sztukę, to powstanie nam wyjątkowa "Zabawa sztuką".
Na grafice informacyjnej pojawia się dwójka dzieci: Leo i Lisa. Imiona mają swoje znaczenie. Leo nawiązuje do Leonardo da Vinci, Lisa to odwołanie do obrazu Mona Lisa. Dzieci trzymają obraz Pieta Mondriana i to również nie jest przypadek. Piet Mondrian, Paul Klee, Wassily Kandinsky czerpali inspiracje z freblowskich darów. I co ciekawe, uczęszczali do freblowskich placówek, podobnie jak Braque, Itten czy też zajmujący się architekturą Wright.
Warto zaznaczyć, że Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa sztuką" odnosi się do świata sztuki, w kontekście sztuk plastycznych (tj. malarstwo, rzeźba, architektura, rysunek, fotografia, ceramika, wzornictwo itd.).
Czy sztuka to trudna i nudna tematyka dla dzieci? Nie, pod warunkiem, że się nią bawimy. Nie skupiajmy się na tytułach czy trudnych nazwiskach, oswajajmy dzieci z dziełami, otaczajmy reprodukcjami, wzbudzajmy ich ciekawość. - więcej
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy"
- 13.09.2022 17:26
Celem projektu jest tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.
Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.
Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.
- więcej